vždy kvalitní, čerstvé a lokální   

Zobrazit rok:

17.05.2018

Co právě roste: KVĚT ČERNÉHO BEZU

Černý bez je známý keř, který nám poskytuje možnost sběru léčivých plodů vícekrát do roka. Kromě květu a plodu můžeme na starších stromech sbírat houbu Boltcovitku ucho Jidášovo. Černý bez má široké spektrum použití. Květy působí potopudně a močopudně a obecně se používají na všechny stavy nachlazení. Listy příp. kůra se používají na suché zábaly při revmatických bolestech, ve formě čaje tzv. čistí krev a pokožku, působí pozitivně na akné a ekzémy. Čerstvé plody mohou způsobovat nevolnost, proto je musíme vždy usušit či tepelně upravit! 

V úterý si nenechte ujít českou specialitu Kosmatici v sýrovém těstíčku! Nebudeme vám ji smažit v oleji (jak je jinde zvykem), ale upravíme ji zdravěji (jak je u nás zvykem :-)) a to bez tuku na pečícím papíru v troubě. 

10.05.2018

Co právě roste: SMRKOVÉ VÝHONKY

Smrkové výhonky se v lidovém léčitelství používají odpradávna k výrobě léčivých odvarů, sirupů a medu. Ke sběru používáme šišky a mladé výhonky do 8 cm. Kromě vysokého obsahu vitamínu C, díky němuž mají za syrova svěží kyselou chuť, obsahují významnou terpentýnovou silici, která rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Dále působí pozitivně na revma a revmatoidní artritidu, zmírňuje bolesti svalů a končetin a léčí záněty šlach.

Zkuste při procházce lesem ochutnat mladé 1-2 cm dlouhé výhonky, jejich kyselá chuť vás příjemně osvěží :-)! 

Ve čtvrtek doporučujeme Divoké kuřecí stehýnko s houbami a smrkovými výhonky, protože této kombinaci to náramně ladí a ve spojení se špeclemi vám zajistí jedinečný gurmánský zážitek. 

03.05.2018

Co právě roste: HLUCHAVKA BÍLÁ

Předmětem sběru jsou především květy, vrcholové stonky a listy mladých právě rozkvetlých rostlin. Hluchavka je hned po kontryhelu nejpoužívanější „ženská“ bylina. Působí pozitivně nejen v oblasti ženských orgánů, u mužů zase příznivě ovlivňuje prostatu a pomáhá při nemocech močových cest. Dále se používá do směsí na léčbu onemocnění dýchacích cest a trávícího ústrojí. Zevně při léčbě kožních problémů, zvláště ekzémů a ve formě sedacích koupelí při léčbě hemoroidů. Čerstvé mladé lístky můžete přidávat do zeleninových salátů.

Ve středu doporučujeme výtečnou Hluchavkovou polévku a ve čtvrtek si vynahradíme nedostatek kopřiv o letošních Velikonocích a uděláme si parádní Masovou nádivku s kopřivou a medvědím česnekem.                                                                     

KOPŘIVOVÝ ČAJ A PESTO Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU STÁLE V PRODEJI!

facebook

Bistrot Catherine
Palackého 45
586 01 Jihlava

Prodejní doba: po-pá 9:00 - 14:00

tel.: 773 477 470
e-mail: info@bistrodc.cz